flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Шахрайство

19 серпня 2019, 11:44

Останнім часом в Україні шахрайство набуло поширення і характеризується зміною форм, видів і способів. Шахрайство — заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою, за яке передбачено кримінальну відповідальність. Особливістю шахрайства є те, що воно може бути вчинено як стосовно майна, так і стосовно права на таке майно.

За період 01.01.2019- 01.08.2019 в провадженні Роменського міськрайонного суду перебувало - 13 справи за обвинуваченням в скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 190 КК України (шахрайство), з них розглянуто -  5 справи.

До найбільш поширених випадків застосування обману, як способу шахрайства, належать: обманне отримання попередньої оплати (авансу) за продаж неіснуючого товару, незаконне отримання соціальної допомоги, заволодіння телефоном.

Зловживання довірою полягає у недобросовісному використанні довіри з боку потерпілого: для заволодіння чужим майном чи правом на нього винний використовує особливі довірчі стосунки, які склалися між ним та власником майна.

Наведемо реальні приклади з кримінальних справ, які були розглянуті судом. По одній справі чоловік  попросив уперехожого телефон, щоб терміново здійснити дзвінок, але телефон не повернув. В наступній справі дівчина, що працювала в банку, шахрайськими діями заволоділа грошовими коштами банку. В іншому випадках приховуючи реальний дохід шахрай подав до державних структурних органів недостовірну інформацію та отримув державну допомогу (субсидію).

По розглянутим справам було винесено 5 вироків та присуджено покарання: до одного шахрая - у вигляді позбавлення волі, 1 чоловіка - обмеження волі,  3 засуджених – штраф.  Обвинуваченими по справах були 2 жінки та 3 чоловіків.

І наостанок декілька порад:

  1.  Якщо Вам зателефонували і просять допомогу, якнайскоріше передзвоніть тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати те, що трапилося.
  2. Не варто переказувати гроші наперед. Домовляйтеся з продавцем про придбання товару в умовах відправки поштою накладеним платежем.
  3. Не давайте свій телефон невідомим особам, навіть коли вони просять здійснити лише один терміновий дзвінок.
  4. Не намагайтеся «обдурити» державу надавши недостовірну інформацію для отримання будь-якої державної допомоги чи пільги.

Щоб не потрапити на гачок шахраїв будьте обачливими та розсудливими.