Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Так вирішив суд і стягнув з громадянина С. на користь жінки П. ( позивачки) грошові кошти, передані в якості авансу в розмірі 20 000 грн. та 640 грн. сплаченого судового збору.
Обставини справи: позивачка П. домовилася з відповідачем про купівлю житлового будинку за 40 000 грн. Вони домовились, що як тільки відповідач оформить право власності після смерті матері на себе, то відразу буде укладена угода купівлі-продажу вказаного будинку. В рахунок майбутньої угоди вона передала відповідачу аванс в сумі 20000 грн. Після передачі коштів відповідач передав їй ключі від будинку і надав згоду на проживання в ньому. З весни позивачка разом з чоловіком стала в ньому проживати. Приблизно через неділю пішли дощі і виявилось, що в будинку сильно протікає дах. Про виявленні недоліки вона повідомила відповідача і заявила, що не буде купувати цей будинок та просила повернути суму авансу. Відповідач повідомив, що зараз повернути кошти він не може оскільки він їх уже витратив. В подальшому вона неодноразово зверталася до відповідача з проханням повернути суму авансу, але відповідач відмовлявся повертати, та пояснив, що сума завдатку не повертається. Оскільки житло було не придатне до проживання вона з чоловіком в серпні виїхали з даного будинку. Тому просила стягнути з відповідача грошові кошти, передані йому в якості авансу, у розмірі 20000 грн. та судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн. 00 коп.
Відповідач відмовився повертати сплачену позивачкою суму коштів в розмірі 20000 грн., оскільки вважає, що ця сума не повертається. Крім того, як зазначає відповідач, позивачка проживала в його будинку та користувалася його майном.
Суд вважав, що в судовому засіданні позивачкою було доведено те, що між сторонами мала місце переддоговірна домовленість про укладення договору купівлі-продажу жилого будинку, згідно з якою позивачка передала другій стороні аванс в сумі 20000 грн., а відповідач зобов’язався продати будинок в майбутньому, коли переоформить будинок.
Тому, на думку суду аванс, виданий позивачкою до моменту укладення договору не може слугувати доказом існування договору купівлі-продажу нерухомого майна, який має укладатися у письмовій формі і нотаріально посвідчуватися, адже сторони лише передбачали можливість укладення в майбутньому цього договору купівлі-продажу, для чого одна із сторін передає іншій стороні – відповідачу певну суму коштів. У цьому випадку аванс виконує платіжну функцію, але не виконує забезпечувальної функції щодо укладення договору і в даному випадку має бути повернутим відповідачем позивачці.
Відповідач посилався на те, що сплачені позивачкою грошові кошти в розмірі 20000 грн. є завдатком, проте доказів на підтвердження вказаної обставини не надав.
Тому суд вважав, що отримана відповідачем грошова сума у розмірі 20000 грн. є авансом та підлягає поверненню.
Рішення суду не набуло законної сили і може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом 10-ти денного строку з дня проголошення.
Справу розглядав суддя О.Ф.Яковець
В єдиному державному реєстрі судових рішень справа №585/1210/17