flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Перевага не в перших

25 липня 2017, 12:53

Як відомо, 5336 юристів подали документи для участі в доборі на вакансії в місцевих судах, з яких 2260 зазначили про наявність щонайменше 3-річного стажу роботи на посаді помічника володаря мантії. Саме для цієї категорії правників передбачені своєрідні пільги: вони проходитимуть спеціальну підготовку в Національній школі суддів протягом 3-х місяців. Тоді як решта претендентів — один рік.

Водночас у разі потреби, наприклад коли більшість судів у країні стикаються з проблемою кадрового голоду, «кваліфікаційники» можуть визначити й інший строк для підготовки. Нині, як вирішила ВККС, у пришвидшеному темпі навчатимуться тільки помічники законників.

Утім, як на одному із заходів розповів ректор НШС Микола Оніщук, помічники повинні довше гризти граніт науки — мінімум півроку. Але зараз потрібно якнайшвидше заповнити вакансії в храмах Феміди, тому для помічників був розроблений особливий графік навчання, яке триватиме 70 робочих днів.

Однакові критерії

Зрозуміло, що помічники служителів Феміди першими завершать усі процедури добору і зможуть узяти участь у конкурсі на зайняття вакансій у судах раніше, ніж їхні конкуренти. Така ситуація викликала занепокоєння в окремих громадських активістів, які наполягають на тому, аби в помічників суддів не було

жодних преференцій. Ці експерти закликали ВККС скоротити хоча б до 6 місяців строк навчання для «претендентів не із судової системи», щоб всі кандидати складали кваліфікаційний іспит одночасно.

За словами секретаря кваліфікаційної палати ВККС Станіслава Щотки, не варто перейматися, що комісія застосовуватиме різні підходи для оцінювання тих чи інших претендентів: критерії будуть однакові для всіх.

«Ключове під час добору — це рівність для кандидатів у питаннях доступу до процедур, до процесів, підходів до кандидатів, мінімізація суб’єктивного фактору. Необхідно забезпечити ефективність усіх процесів навчання, щоб державні гроші не йшли в пісок. Людина, яка пройшла навчання, не повинна потім залишатися поза цими процесами. Зараз ми думаємо над тим, як забезпечити конкурентне середовище для цих кандидатів», — повідомив С.Щотка.

Куди буде конкурс?

Активістів турбує ще й той факт, що помічники увірвуть ласі крісла в найкращих храмах Феміди, а їхнім конкурентам доведеться обирати місце роботи в «залишкових» інституціях. І це вже говорить про нерівність умов доступу до суддівської професії.

«Хто сказав, що комісія на перший конкурс віддасть, наприклад, Печерський чи Шевченківський районні суди м.Києва?» — у свою чергу поцікавився С.Щотка під час заходу, присвяченого добору претендентів на мантії.

За його словами, нині у судовій системі є велика проблема, яка потребує негайного вирішення: в одних храмах Феміди взагалі немає кому розглядати справи, а в інших — навантаження на тих законників, які залишилися працювати, просто зашкалює.

«То, мабуть, у пріоритеті буде заповнення вакансій саме в цих судах», — наголосив секретар кваліфпалати. Також він додав: звичайно, якщо в Печерському районному суді м.Києва станеться кадрова катастрофа, то кандидатам, які першими пройдуть процедуру добору, запропонують зайняти крісла і в цій інституції.

При цьому ніхто ніколи не казав, звернув увагу С.Щотка, що відразу всі посади будуть виставлені на конкурс. «Для зайняття посад застосовуватиметься пропорційний підхід», — переконаний «кваліфікаційник».

Також він вважає, що комісії вдасться створити конкурентне середовище: змагатися за посади разом з помічниками суддів будуть особи, які мають право

взяти участь у доборі без проходження відбіркового іспиту та спецпідготовки у НШС. Зараз таких кандидатів 406, але після складення кваліфікаційного екзамену їх кількість може суттєво зменшитися. До того ж конкуренцію згаданим кандидатам складуть… діючі володарі мантій, які виявлять бажання перевестися до іншої установи. Тож боротьба буде запеклою, а про те, кому пощастить у ній перемогти, дізнаємося в кращому випадку навесні. Адже процедура добору тривала.

                                                                           Закон і бізнес