Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Кожне судове засідання відбувається за усталеним планом і складається, відповідно, з підготовчої частини, розгляду справи по суті, судових дебатів, ухвалення та проголошення судового рішення. Однак трапляються випадки, коли хід судового засідання може бути порушеним, а подекуди судове засідання може навіть і взагалі бути зірваним у зв’язку з виникненням конфліктних ситуацій.
Власне, саме судове засідання вже запрограмоване на конфлікт, адже під час нього відбувається протистояння сторін, адвокатів та інших учасників судового процесу. Цей конфлікт спричинений прагненням сторін чи їхніх представників довести правильність трактування норм законів та захистити свої законні права й інтереси.
Головне, щоб він відбувався з дотриманням правопорядку та правил поведінки у судовому засіданні і не переростав у банальну сварку.
Звісно, судове засідання приємних емоцій не викликає. Часто його учасники, вже йдучи до суду, негативно налаштовані проти своїх опонентів, суддів та працівників суду. Тому трапляються ситуації, коли конфлікт у судовому засіданні загострюється через особистісні непорозуміння, невихованість, нестриманість тощо. Як правило, це проявляється у вигляді неповаги до суду, а також зневажливих висловів на адресу учасників судового процесу чи втягнення їх у суперечку, яку буває доволі складно припинити.
Відомо, що ходом судового засідання керує головуючий суддя. І саме він наділений повноваженнями вживати необхідних заходів для забезпечення належного порядку під час його проведення. Але обов’язок дотримання усіма учасниками судового процесу порядку у судовому засіданні покладено також і на судових розпорядників.
Зазвичай, для запобігання конфліктам між учасниками судового процесу та особами, присутніми у залі судового засідання, судовий розпорядник перед його початком повинен визначити кількість осіб, які можуть бути присутні у залі судового засідання з урахуванням кількості місць та потреби забезпечити порядок під час судового засідання, а також розташувати місця таким чином, щоб сторони (позивач, відповідач) не сиділи у залі поруч.
Проте, якщо уникнути конфлікту під час судового засідання все ж не вдалось, то головуючий у справі залучає судового розпорядника до вирішення конфліктних ситуацій. Так, за розпорядженням головуючого, судовий розпорядник має повне право видалити особу, яка проявляє неповагу до суду чи провокує інших учасників судового процесу, із зали судового засідання або взагалі з приміщення суду.
Бувають ситуації, коли у приміщенні суду перебувають особи у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, які порушують громадський порядок чи встановлений порядок діяльності суду. Тоді судовий розпорядник повинен з’ясувати причину перебування їх у суді й у разі, якщо ці особи є учасниками судового процесу, повідомити про це головуючого у справі. За розпорядженням головуючого судовий розпорядник повинен запропонувати таким особам залишити приміщення суду та провести їх до виходу.
Варто зауважити, що під час виконання своїх функцій судовий розпорядник взаємодіє зі службовими особами підрозділів Національної поліції та Національної гвардії України. У разі, якщо вирішити конфліктні ситуації між учасниками судового процесу не вдається, судові розпорядники можуть звертатись за допомогою саме до працівників поліції для затримання та притягнення порушників до адміністративної відповідальності.