Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На виконання плану основних напрямків роботи Роменського міськрайонного суду на перше півріччя 2017 року та на виконання п.4ч.5 ст.128 Закону України «Про тсудоустрій і статус суддів» підготовлено «Звіт голови суду про проведену роботу на адміністративній посаді голови Роменського міськрайонного суду»
Я, суддя Яковець Олександр Федорович відповідно до ст.20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» рішенням зборів суддів №5 від 15 квітня 2015 року обраний посаду голови Роменського міськрайонного суду Сумської області строком на два роки.
Шановні судді, сьогодні я маю честь виступити перед вами як демократично обраний суддівським корпусом голова суду.
У нинішніх, без перебільшення, надскладних умовах для нашої держави та в період, коли судова влада переживає черговий етап реформування, мені випала честь очолити Роменський міськрайонний суд.
Звернімося до статистичних даних двох останніх років – часу, відколи триває судова реформа.
Цей період був непростим як для всієї держави, так і Роменського міськрайонного суду. Протягом 2016 року у відставку пішли чотири судді: Ганзя О.Д., Глущенко Є.Д.,Кондратенко Л.П., Очиргораєва О.М., троє із них мали стаж роботи понад 20 років, а суддя Ганзя О.Д. – 30 років суддівського стажу.
В кінці 2016 року приступила до здійснення повноважень судді новопризначена суддя Машина І.М. Зараз у суді працюють практично всі молоді судді до 45 років. Тому можемо сказати, що наш суд омолодився. За штатом передбачено 10 суддів, а фактично працюють -5, тому навантаження на суддів колосальне.
Для з'ясування результатів роботи Роменського міськрайонного суду звернемось до конкретних цифр і статистики, які дають можливість зробити виключно об'єктивні висновки щодо тих чи інших обставин.
За останні два роки спостерігається тенденція щодо збільшення надходження до суду справ і матеріалів по різним видам судочинства.
Так, протягом 2016 року до суду надійшло 5 167 справ і матеріалів по різним видам судочинства, в 2015 році – 3 914 справ і матеріалів. Бачимо що динаміка збільшення на 32 %. Найбільше надійшло справ і матеріалів кримінального судочинства 2187, в 2015 р. – 1050. Цивільних справ і матеріалів до суду надійшло в 2016 році – 2036, в 2015 р. – 1708.; справ і матеріалів адміністративного судочинства в 2016 р. – 75, в 2015 р. – 62. Середньомісячне навантаження на одного суддю у 2016 році становило 58,7 справ і матеріалів по різним видам судочинства.
Загалом протягом двох років до суду надійшло понад 9 тисяч справ і матеріалів по різним видам судочинства (9081).
Так, як кількість надходження справ та матеріалів у 2016 році, у порівнянні з 2015 роком, збільшилось, то середньомісячне надходження справ і матеріалів на одного суддю також - збільшилось.
Середньомісячне навантаження на одного суддю Роменського міськрайонного суду за 2016 рік становило 58,7 справ і матеріалів по різним видам судочинства, у 2015 рік середньомісячне навантаження було 35,58.
Суд розглянув протягом двох останніх років 8 839 справ і матеріалів, із них 3882 у 2015 році, 4957 у 2016 році.
Аналізуючи та узагальнюючи статистичну інформацію, потрібно зазначити, що у 2016 році спостерігалася тенденція, щодо збільшення надходження справ і матеріалів кримінального судочинства. Зокрема збільшення відбулося по надходженню матеріалів у порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях (справах), а саме а саме щодо зарахування судом строку попереднього ув'язнення у строк покарання відповідно до Закону України № 838-VIII "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув'язнення у строк покарання)".
Збільшилось надходження справ і матеріалів цивільного судочинства. У 2015 році- 1708 справ і матеріалів, у 2016 році- 2036.
Зокрема значне збільшення відбулося щодо надходження справ окремого провадження, а саме справ про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку. Таке збільшення відбулося у зв’язку з прийняттям 01 червня 2016 року Конституційним Судом України рішення у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення третього речення частини першої статті 13 Закону України "Про психіатричну допомогу" (справа про судовий контроль за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу).
В 2016 році скасовано 118 рішень Роменського міськрайонного суду що становить 2,4 % від загальної кількості розглянутих справ і матеріалів по всім видам судочинства. В 2015 році – скасовано 60 рішення що становило 1,5 % від загальної кількості розглянутих справ і матеріалів по всім видам судочинства.
У 2016 році найбільше скасованих судових рішень (52) у порядку виконання судових рішень щодо зарахування судом строку попереднього ув'язнення у строк покарання . Дана невтішна цифра обумовлена тим, що на час розгляду даних клопотань не було напрацьовано єдиної судової практики та не було надано роз’яснень та правових позиції вищих судів, а тому однією з причин, що призвела до скасування судових рішень апеляційною інстанцією це відсутність захисника при розгляді справ даної категорії. Правова позиція, щодо обов’язкової участі захисника – була надана пізніше.
Статистичні дані я озвучив більшою мірою для того, щоб показати: яка б складна ситуація не склалася в нашій державі, які б реформи не розпочиналися, судді продовжують працювати і щоденно виконують свої обов’язки – розглядають справи. Для нас – це буденність.
Крім того, уже який рік до діяльності органів судової влади прикута суспільна увага. Тижня не минає, щоб ЗМІ не поширили нові звинувачення політиків у бік суддів: і корумповані всі, і непрофесійні, і протидіють очищенню, і реформ теж не бажають, і взагалі – судді винні в усіх бідах нашої держави. Тільки лінивий не посилається на те, що рівень суспільної довіри до судів – критично низький.
Але слід зауважити, що наприкінці 2014 року і протягом 2015 року на виконання Закону України «Про очищення влади» стосовно суддів проводилася перевірка. Всі судді її успішно пройшли. За підсумками перевірки з’ясовано, що до суддів: Ганзі О.Д., Глущенко Є.Д., Євлах О.О., Євтюшенкової В.І., Кондратенко Л.П., Очиргораєвої О.М., Сольоної Н.М., Шульги В.О., Яковця О.Ф. не застосовуються заборони, передбачені частиною третьою і четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади».
Складається стійке враження, що вся ця негативна «піар-кампанія» щодо судів спеціально проводиться для відвернення уваги людей від того, що економічні реформи гальмуються і не дають позитивного ефекту. І зрозуміло, що збереження в суспільстві високого градусу невдоволення судами вигідне саме тим політикам, які проштовхують ідею тотального звільнення всіх без винятку суддів, адже переважна більшість ораторів навіть не намагається послуговуватися фактами та об’єктивною інформацією, коли говорить про суди.
Так, проблема недовіри громадян до судів в країні є, але за останні два роки було проведено два анонімних опитування громадян і що ми маємо?
У період з 16 травня по 16 вересня 2015 року волонтерами громадської організації «Професійна Ліга соціальних працівників Сумщини» в рамках Проекту USAID «Справедливе правосуддя» було проведено незалежне опитування громадян.
Третина респондентів (69,2%) в цілому оцінили якість роботи Роменського міськрайонного суду на «добре» або «відмінно», і лише 30,8% поставили середню оцінку. За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становила 3,89 бали.
В період з 26 вересня по 01 жовтня 2016 року в Роменському мсіькрайонному суді відбулося опитування громадян, відвідувачів суду, щодо задоволеності якістю роботи суду.
Більшість респондентів роботу суду на оцінили як « добре» ( 16 або 42,1% ) , 14 респондентів або 36,8% - «відмінно», оцінку задовільно поставили 6 респондентів або 15,8%. Середня оцінка за 5-бальною шкалою 4,3 бали.
Тому вкотре хотів би наголосити: що населення Роменщини довіряє нашому суду, а деякі зауваження, які ми отримали під час проведення опитування одне із них «щодо знаходження суду в одному приміщенні» не можна вирішити судом, ця проблема вирішується у «вищих» чиновницьких кабінетах. Суд неодноразово звертався до ТУ ДСА в Сумській області, але на даний час проблема не вирішена.
Тепер щодо професійності суддівського корпусу. Я навмисне розпочав доповідь зі статистичних даних, які яскраво свідчать: з року в рік судова система стабільно працює, а судді – розглядають справи. Як бачите, з тисячі судових рішень, які ухвалюються судом, в апеляційному порядку скасовуються чи змінюються лише близько 2 %. Що це значить? Це значить, що розтиражовані звинувачення суддів у непрофесійності – не що інше, як голослівне твердження. Крім того, у переважній більшості справ сторони не сумніваються в законності й справедливості ухваленого судом рішення, адже навіть не оскаржують його.
Здійснювати свої функції судовій владі в умовах судової реформи – це завжди нелегко. Відбуваються політичні зрушення, зміни в законодавстві, злам суспільних стереотипів, і при цьому судді повинні залишатися врівноваженими і виконувати свою роботу. Це ще складніше в нинішніх умовах, коли суди перебувають під шквалом нищівної критики та звучать радикальні заклики звільнити всіх.
За останні два роки були і погрози на суддів і інші прояви тиску, про які було повідомлено Раду суддів України:
- погроза щодо вбивства на суддю Очиргораєву О.М. обвинуваченим;
-мітинг під судом з закликом «Подивіться, як суд закриває лікарні та школи». У суді розглядалася адміністративна справа щодо закриття школи №3;
-погрожували судді Глущенко Є.Д. «нехай суддя прийде на селищі збори і люди її прокатаю у люстраційній мусорці» щодо розгляду цивільної справи про визначення місця проживання дитини.
Уже скільки говорилося про відновлення довіри до судової влади, скільки способів відновити цю довіру пропонувалося. Судова влада також демонструє прагнення до підвищення рівня довіри суспільства, розвивати комунікацію з представниками ЗМІ та громадськістю, органам суддівського самоврядування, головам судів усіх рівнів, суддям – продовжувати вживати заходів щодо забезпечення інформаційної відкритості діяльності судів, підвищення рівня довіри громадян до правосуддя, зміцнення авторитету судової влади.
У нашому судді було обрано суддю-спікера. Такими суддями були суддя Ганзя О.Д., Глущенко Є.Д., на даний час я. Судді-спікери відвідували семінари та навчання.
Протягом 2016 року у рамках Всеукраїнського тижня права було проведено День відкритих дверей, суд відвідали учні школи №10. Також суддя спікер провів лекцію у міській бібліотеці для старшокласників.
Слід зазначити, що на офіційній веб-сторінці Роменського міськрайонного суду здійснюється оприлюднення звітності про стан здійснення правосуддя, висвітлюються всі проведені узагальнення та аналізи, в рубриці «Новини та події» проводиться висвітлення судових справ що розглянуті судом, та інші питання що пов’язані з діяльністю суду.
За останні два роки на сайті суду було висвітлено близько 600 повідомлень в рубриці «новини та події». Станом на 13 березня сторінку Роменського міськрайонного суду переглянуто 38 152 рази.
Також Роменський міськрайонний суд співпрацює з місцевими ЗМІ, зокрема з «Тандем-пресс», «Вісті Роменщини», «Новий погляд». Так протягом двох останніх років у місцеві ЗМІ надавалася інформація у рубрику «Із судової зали», «Підсумки роботи суду» та інша інформація. Зокрема було надано близько 60 статей в газету.
Представники ЗМІ відвідують судові засідання. Суд відкритий для всіх бажаючих, судді не заперечують щодо присутності громадськості та ЗМІ під час судових процесів.
Також я, як голова суду, щопонеділка здійснюю особистий прийом громадян. У 2015 році на прийом прийшли 19 відвідувачів, у 2016 році -15. До мене, як до керівника у станови, зверталися громадяни з різними питаннями, але більшість щодо розгляду у суді конкретної справи. Усіх відвідувачів вислухано та надано відповідь на кожне конкретне питання.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції», передбачено проведення суд. засідань у режимі відеоконференції для підвищення оперативності судового розгляду справ і покращення рівня реалізації права особи на судовий захист.
Так протягом останніх двох років (2015, 2016) наш суд лідирує по області щодо проведення судових засідань в режимі відеоконференції. Загалом проведено понад 500 засідань.
Для більш оперативного, зручного розгляду справ та матеріалів судами активно впроваджуються нововведення в судовій системі – це надсилання процесуальних документів електронною поштою учасникам судового процесу, судових повісток у вигляд СМС – повідомлень.
Протягом 2016 року надіслано судових повісток у вигляді SMS –повідомлень – 554 (2673 sms-повідомлень)
Для підвищення професійного рівня та для покращення якості роботи на протязі року проводилися наради. У 2015 році проведено 15 нарад, у 2016 – 14.
Також відповідно до статті 128 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» було проведено збори суддів. У 2015 році проведено 38 зборів, у 2016 р.- 64.
На зборах суддів обговорювалися питання щодо внутрішньої діяльності суду; визначали спеціалізацію суддів з розгляду конкретних категорій справ ( слідчі судді, суддю що здійснюють розгляд кримінальних проваджень щодо неповнолітніх); визначали рівень навантаження на суддів; заслуховували звіт керівника апарату суду; обирали делегата на спільні збори суддів, зверталися з пропозиціями щодо питань діяльності суду до органів державної влади , обговорювати питання щодо практики застосування законодавства, здійснювали інші повноваження, визначені ЗУ «Про судоустрій і статус суддів».
Зупинюся на питанні забезпечення комфортних умов перебування в суді для відвідувачів, надання повної інформації про діяльність суду, ввічливості працівників апарату. Це ніби звичайні побутові речі. Але вони дуже важливі, бо ж існує прямий зв’язок між тим, наскільки задоволені громадяни умовами перебування в суді, та оцінкою, яку вони дають неупередженості суду й справедливості судового розгляду. Зокрема, у суді у корпусі за адресою бул. Шевченка, 14 встановлено пандус, а отже суд став більш доступним до людей з обмеженими можливостями.
Урешті-решт судді повинні самі дати сигнал до змін. Тому закликаю всіх не з примусу, а з власного, усвідомленого бажання змінити ставлення до процесів, які зараз відбуваються в державі, суспільстві. Несправедливий стереотип «в усьому винні судді, всіх їх треба звільнити, а суди – ліквідувати та створити нові» вже міцно сформувався. Тому ми повинні докласти максимум зусиль, щоб самим зламати його.
Дякую за увагу.
Голова Роменського міськрайонного суду О.Ф.Яковець