flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Конституційний Суд розтлумачить термін «позбавлення волі»

04 жовтня 2016, 08:14

Аналіз судової практики виявив наявність неоднозначного застосування судами України положень ч. 5 ст. 72 КК в аспекті застосування порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання до осіб, засуджених до довічного позбавлення волі.

Через це Уповноважений ВР з прав людини Валерія Лутковська подала до Конституційного Суду України подання щодо офіційного тлумачення терміну «позбавлення волі», передбаченого згаданими положеннями Кримінального кодексу в аспекті питання, чи можна тлумачити цей термін як такий, що охоплює як вид покарання «позбавлення волі на певний строк», так і вид покарання «довічне позбавлення волі», передбачені положеннями пунктів 11, 12 статті 51 Кримінального кодексу України відповідно.

Йдеться про те, що в одних випадках суди України відмовляють у застосуванні частини п’ятої статті 72 Кримінального кодексу України до осіб, засуджених до

довічного позбавлення волі, посилаючись на те, що це положення вказує на строковий вимір покарання, яке підлягає перерахунку, і відповідно, тлумачать термін «позбавлення волі» з вказаного положення, як вид покарання «позбавлення волі на певний строк» (пункт 11 статті 51 Кримінального кодексу України). В інших випадках суди України наділяють термін «позбавлення волі», вказаний в частині п’ятій статті 72 Кримінального кодексу України, іншим правовим змістом, поширюючи цей термін і на такий вид покарання як «довічне позбавлення волі» (пункт 12 статті 51 Кримінального кодексу України).

«Таке різне тлумачення уможливлюється нечіткістю самої норми. Так, законодавець вжив термін «позбавлення волі», не врахувавши, що Кримінальний кодекс України передбачає «позбавлення волі на певний строк» та «довічне позбавлення волі», що є різними видами покарання», – зазначила Уповноважений з прав людини.

Закон і Бізнес