Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Українців незабаром чекають нововведення при видачі нових внутрішніх паспортів: з 1 жовтня їх почнуть замінювати на посвідчення особи на пластикових картках – так звані ID-паспорти. Нагадаємо, 14 липня Рада прийняла Закон “Про внесення змін до Закону “Про Єдиний демографічний реєстр і документи, що підтверджують громадянство України”, і днями його повинен підписати президент. Зокрема, стане обов’язковим отримання ID-паспорта з 14 років, а не з 16-ти, як зараз, уточнено порядок видачі та обміну діючих паперових паспортів на ID-паспорти тим, хто його втратив (загубив, вкрали), або якщо документ прийшов в непридатність (потрапив у воду, пошарпався), або за бажанням громадянина.
НАВІЩО. Поступова заміна паперових паспортів на ID-паспорти – одна з вимог ЄС. Як роз’яснив нам спікер Держміграційної служби (ДМС) Сергій Гунько, паспорти-карти набагато краще захищені, ніж паперові (зокрема, голограмами), їх неможливо підробити. Наприклад, не можна замінити фото справжнього власника на чуже, щоб потім з цього паспорту взяти кредит, продати чуже майно і навіть отримати закордонний паспорт (останнє цікавить злочинців, які перебувають у розшуку. – Авт.). “Міняти старий паспорт на новий не обов’язково, але плануємо за чотири-п’ять років провести повний обмін”, – каже Гунько.
ЯКИЙ ВИГЛЯД МАЄ. Новий документ нагадує пластикові водійські права або пенсійне посвідчення. На його лицьовій стороні – цифрове фото власника, його підпис, П. І. Б., дата народження, стать, ідентифікаційний код або слово “відмова” поруч з кодом. У лівому верхньому куті розташований значок про наявність електронного чіпа (прямокутник з колом усередині). На чіпі дублюється вся зазначена на паспорті інформація. На зворотному боці – місце народження, відмітка про видачу закордонного паспорта, якщо він є, термін дії документа. До речі, для 14-річних він складе 4 роки, для всіх інших – 10 років.
ЯК ЗАРАЗ. Як уточнив нам Гунько, нині ID-паспорти видають тільки 16-річним, і то не скрізь, а там, де в офісах паспортних столів уже встановлено відповідне обладнання. Поки воно є лише в 330 офісах з 600 по країні, але в ДМС обіцяють, що станом на 1 жовтня його закуплять і встановлять по всій Україні, а не тільки в Києві, облцентрах і великих містах. Там, де обладнання поки немає, навіть 16-річним видають традиційну синю книжечку. Вона дійсна максимум 9 років, так як в 25 років треба вклеювати в паспорт нову фотографію, але тепер замість вклейки фото видадуть ID-паспорт.
ВАРТІСТЬ. Уперше 14-16-річним документ видадуть безкоштовно, всім іншим – за плату. У новому законі прописано, що вона не може бути більше 10% мінзарплати (зараз 145 грн), але, за словами Гунька, цю суму щорічно затверджуватиме Кабмін.
ПРОБЛЕМИ. 16-річні власники ID-паспортів вже зіткнулися з труднощами: їх документ відмовлялися визнавати в банках, на пошті, в установах, вимагаючи “справжній” паспорт. Гунько відповідає, що цієї проблеми через півроку з дня видачі вже немає, так як ДМС відразу розіслала роз’яснення із зазначенням елементів захисту паспорта від підробки в усі держструктури і ряд приватних (наприклад, банки). “Якщо співробітник якоїсь установи відмовляється визнавати ID-паспорт, скаржтеся його керівнику, не допоможе – звертайтеся письмово в ДМС”, – радить Гунько.
Плюси і мінуси нової ксиви
ПЛЮСИ:
Високий ступінь захисту від підробки, що виключає можливість використання документа в злочинних цілях.
Зручність зберігання і користування через невеликих розмірів, підвищеної міцності і водостійкості
Додаткова інформація у вигляді вказівки ідентифікаційного номера (ІПН), не потрібно буде носити з собою оригінал ІПН і знімати з нього копії.
МІНУСИ:
Обмежений термін дії, так як, на відміну від нинішніх паспортів, документ потрібно міняти кожні 10 років.
Додаткові витрати на отримання документа, які з кожним роком можуть рости, адже обчислюються в мінзарплати.
Відсутність в паспорті даних про реєстрацію місця проживання та сімейний стан, що потребують мати довідку про те, де людина зареєстрована (прописана) і при необхідності пред’являти свідоцтво про шлюб.
Не ясно, як людина може підтвердити, що вона дійсно не перебуває в шлюбі (це необхідно, наприклад, при продажу нерухомості, коли потрібна згода другого з подружжя). Зараз це підтверджується відміткою в паспорті.
Неможливість внести в ID-паспорт додаткові дані, наприклад, групу крові та резус.