Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Одночасно із Законом України від 10 грудня 2015 № 889-VІІІ «Про державну службу», що вступив в дію 01.05.2016 набрали чинності нормативно правові акти, необхідні для його реалізації, зокрема постанова Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 306 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними та іншими спеціальними званнями».
Присвоєння рангів державним службовцям є важливим при прийнятті на державну службу та під час її проходження, зокрема для встановлення розміру надбавки за ранг державного службовця. Постановою Кабінету Міністрів України визначено механізм присвоєння рангів державним службовцям та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними та іншими спеціальними званнями.
Відповідно до нового Закону встановлюється три категорії посад державних службовців «А» – вищий корпус держслужби, «Б»- керівники структурних підрозділів та «В»- решта державних службовців, до яких встановлюються 9 рангів.
Ранги присвоюються державним службовцям в індивідуальному порядку відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації та результатів роботи, а також одночасно з призначенням на посаду державної служби, а у разі встановлення випробування – після його закінчення.
Для присвоєння чергового рангу в межах відповідної категорії посад державний службовець повинен успішно відпрацювати на займаній посаді три роки. За виконання особливо відповідальних завдань та за особливі досягнення державному службовцю може бути присвоєно черговий ранг достроково проте не раніше ніж через один рік після присвоєння попереднього рангу з урахуванням результатів оцінювання його службової діяльності. За сумлінну працю державному службовцю при виході на пенсію може бути присвоєно черговий ранг поза межами відповідної категорії посад.
Черговий ранг не може бути присвоєний державному службовцю, до якого протягом останнього року застосовувалися дисциплінарні стягнення, а також протягом шести місяців з дня отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності, у період проведення службового розслідування або перебування під слідством. Затримка у присвоєнні чергового рангу до одного року може застосовуватися до державного службовця як захід дисциплінарного впливу.
Підставою для присвоєння чергового рангу держслужбовцям, є подання служби управління персоналом суб’єктові призначення, погоджене безпосередньо керівником. А підставою для дострокового присвоєння чергового рангу є обґрунтоване подання, внесене безпосереднім керівником суб’єктові призначення.
Важливо знати, що присвоєний ранг зберігається за службовцем і в тому випадку, коли він перейшов на посаду нижчої категорії або залишив державну службу, на яку потім повернувся. Позбавлення державного службовця присвоєного йому рангу допускається лише за вироком суду. Присвоєння, зміна, позбавлення рангу за вироком суду оформляється наказом чи розпорядженням керівника державного органу, про що робиться відповідний запис у трудовій книжці державного службовця.
До стажу роботи для присвоєння чергового рангу не враховуватиметься період перебування державного службовця у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та у відпустці без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку. Натомість період увільнення від виконання обов’язків на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації або на особливий період, зараховується до стажу роботи для присвоєння чергового рангу.
Під час присвоєння державному службовцю, який не проходив оцінювання результатів службової діяльності у відповідному державному органі, чергового рангу враховується інформація про оцінювання результатів його службової діяльності за попереднім місцем роботи.
Також визначено, що надбавка за ранг буде встановлюватись з дня присвоєння рангу. Державному службовцю, який працюватиме неповний робочий день (тиждень), надбавка за ранг виплачуватиметься пропорційно відпрацьованому часу. Особі, яка призначена на посаду державної служби з випробуванням, надбавка за ранг у період випробування виплачуватиметься відповідно до рангу, присвоєного на попередньому місці роботи, зокрема особа, яка призначена на посаду державної служби з випробуванням і якій був присвоєний ранг відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХII, надбавка за ранг у період випробування виплачується відповідно до найнижчого рангу у межах категорії посад, до якої належить посада державної служби. У разі належності посади до категорії посад, в межах якої передбачено присвоєння рангу нижчого, ніж присвоєний державному службовцю згідно з Законом № 3723, надбавка за ранг виплачується відповідно до раніше присвоєного рангу.
Встановлення категорій посад і рангів державних службовців має велике значення для забезпечення ефективності державної служби, стабільності кадрів, оскільки дає змогу вирішувати багато питань пов’язаних з підготовкою, добором, розстановкою кадрів, їх перепідготовкою, підвищенням кваліфікації, просуванням по службі, а також оплатою праці та пенсійним забезпеченням.