Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
26 червня у столиці відбувся Другий загальнонаціональний форум "Незалежні суди та вільні ЗМІ: розширення можливостей співпраці", організаторами якого виступили Вища рада правосуддя спільно з Верховним Судом, Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Радою суддів України, Державною судовою адміністрацією України за підтримки Канадсько-українського Проекту підтримки судової реформи та генерального інформаційного партнерства від Юридичної газети й «Інтерфаксу-Україна»
Суддя-спікер Євтюшенкова В.І. та в.о. прес-секретаря суду Марюха В.О. були присутніми у Господарському суді Сумської області, який став платформою для відеотрансляції форуму і зібрав у своїх стінах прес-секратарів та судів-спікерів міста Суми та області.
Відкривали захід у господарському суді голова суду Резніченко О.Ю.,
заступник керівника апарату суду Лебедь О.В., які побажали учасникам плідної дискусії, адже тісна співпраця судів і ЗМІ вкрай важлива в умовах інформатизації суспільства, і це має бути двосторонній зв'язок.
Програмою форуму було передбачено п'ять дискусійних панелей, у ході яких служителі Феміди та журналісти обговорили, як розширити співпрацю та поставити її на якісно новий рівень. До участі у форумі були залучені провідні вітчизняні фахівці і міжнародні експерти.
Представники судової влади, іноземні експерти, журналісти та редактори провідних ЗМІ України обмінялися думками, ідеями, пропозиціями про те, як комунікацію між судами та медіа зробити максимально ефективною для обох сторін.
Саме про це у вітальному слові говорив і Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк. На його думку, комунікація з суспільством для судової влади не менш важлива і необхідна, чим підвищення кваліфікації суддів і всі ті процеси з очищення, які тривають у судовій системі. "Відновити довіру до судової влади не вдасться до тих пір, допоки суди не донесуть до суспільства, що вони змінюються на краще і зробити це можуть тільки професійні журналісти", - сказав Голова Вищої ради правосуддя.
Власне цьому і були присвячені перших дві дискусії форуму: "Суди і ЗМІ. Розширення можливостей співпраці: чого потребують суди від медіа?" та "Розширення можливостей співпраці: чого потребують ЗМІ від судів?"
Модератор першої дискусії, суддя господарського суду Харківської області, член Ради суддів України Тетяна Суярко переконана, що за період становлення процесу відкритості судів "…вони стали проактивними в напрямку комунікації. Журналісти все більше звертаються за коментарями і це вже справжній діалог та приклад зацікавленості в тому, як працює судова влада".
Приклад побудови ефективної співпраці судів і ЗМІ на базі прес-центру Одеського апеляційного господарського суду представила учасникам голова суду Наталія Богацька. "Ми досягли того рівня інформування ЗМІ та журналістів про діяльність судів та перебіг судових процесів, коли нема необхідності просити журналістів написати інформацію, вони її відслідковують самі і звертаються у суди за роз'ясненням" – підсумувала пані Богацька.
Суддя Верховного Суду Олена Кібенко зосередилась на нових підходах до комунікації найвищої судової інстанції.
У свою чергу, спікери другої панелі, а це медійні експерти та редактори відомих видань та інформаційних агенцій говорили про своє бачення отримання інформації з судів.
Зокрема, Катерина Дячук - експертка Інституту масової інформації зазначила, що у порівнянні з минулими роками значно скоротилася кількість випадків порушення прав журналістів суддями у судовому процесі.
Олександр Мартиненко – генеральний директор агентства "Інтерфакс-Україна" як значний позитив у діяльності судової влади відзначив проведення он-лайн трансляцій судових засідань та побажав прес-службам і прес-секретарям судів більше уваги звертати на анонсування справ, прес-релізи писати "зрозумілою" мовою, належним чином організовувати судові засідання, у яких передбачається присутність великої кількості ЗМІ, не відмовляти у коментарях та сприяти у їх отриманні, а все інше журналісти зроблять самі.
Загалом, довіра до суду неможлива без прозорості в його діяльності:"Суд – це частина держави, а не як раніше вважали, окремий елемент держави. Відкритість судової влади – це двосторонній рух. Суди та ЗМІ повинні не лише робити кроки назустріч одне одному, а й працювати разом. Для суддів важливо не ображатись на журналістів. Також необхідно полегшити умови журналістів в судах".
На завершення роботи форуму учасники отримали інформацію про канадський досвід організації комунікації, ознайомилися з функціонуванням соціальних проектів, які стосуються судової тематики як в Україні, так і за її межами та визначилися з головними напрямками роботи на рік наступний.